Obsah

KMD 2010/2011

Poprvé jsme se v letošním školním roce vydali s Klubem mladých diváků do Prahy v úterý 12. září. Nejprve jsme byli na návštěvě v České televizi na Kavčích horách. Průvodcem po vnitřních i vnějších prostorách naší veřejnoprávní televize nám byly dvě sympatické zaměstnankyně České televize, které nám ukázaly různá studia, kde se natáčely známé filmy a seriály jako např. Zdivočelá země nebo Vyprávěj. Dokonce jsme měli možnost strávit chvíli ve studiu, kde se natáčel pořad pro děti Kouzelná školka. Po rozchodu v nákupním centru Nový Smíchov jsme se vydali do Divadla pod Palmovkou, kde jsme zhlédli představení Cyrano z Bergeracu. Hlavní postavou tohoto dramatu je mladý muž jménem Cyrano, který se zamiluje do Roxany, ale svou lásku před ní tají. Bojí se totiž odmítnutí a výsměchu kvůli svému velkému nosu. Roxana se mu svěří, že miluje kadeta Kristiána sloužícího v jeho pluku. Cyrano chce Roxaně pomoci, a proto si Kristiána jako nováčka ve svém oddílu vezme pod ochranu a navíc mu pomáhá i s milostnými dopisy pro Roxanu. Jednou za něj dokonce zaskakuje, když má Kristián Roxaně pod balkónem vyznat své city. Roxana je okouzlena jeho slovy a zamiluje se do něj o to více. Cyrano dopomůže mladým milencům k sňatku. Hned poté jsou ale Kristián i Cyrano odveleni se svým plukem z Paříže do bitvy o Arras. Kristián slibuje, že bude Roxaně psát, a Cyrano, že bude na Kristiána dávat pozor. Cyrano dál píše za Kristiána dopisy a odnáší je každý den přes frontu. Roxana, která z láskyplných dopisů vyčte, jak moc ji její manžel postrádá, se za ním vypraví na bitevní pole. Jemu i jeho spolubojovníkům přinese jídlo na posilnění. To se jim hodí, protože hrabě de Guiche zařídil, aby na jejich pluk dopadla síla nepřítelových vojsk nejvíce. V bitvě je Kristián zabit. Zoufalá Roxana odchází do kláštera. Tam ji také pravidelně navštěvuje Cyrano, který ji ani po letech nepřestává milovat. Od bitvy u Arrasu uplynulo 14 let. Na Cyrana po úkladném útoku osobního nepřítele spadne trám a smrtelně ho zraní. Stihne ale ještě zajít za Roxanou a ta z jeho řeči pochopí, že to on psal všechny ty nádherné dopisy, které si po celá léta znovu a znovu pročítala. Dochází jí, že i přes Cyranův vzhled ho miluje pro jeho krásu duševní.

Těsně před Vánocemi 20. prosince se členové Klubu mladých diváků vydali letos podruhé do Prahy za účelem návštěvy divadelního představení. Nejdříve však navštívili výstavu Staré pověsti české v Národním muzeu. Tato zdařilá výstava představuje nejstarší období českých legend. Před očima dětí tak ožily postavy českých pověstí, Čechem počínaje a Hostivítem, který je podle legend otcem Bořivoje, prvního historicky doloženého Přemyslovce, konče. Děti mohly symbolicky vystoupit na horu Říp, luštit záhadný nápis na hrobě praotce Čecha, na chvíli se stát Bivojem a utkat se s kancem nebo zhlédnout loutkový film Jiřího Trnky vyprávějící příběhy o postavách ze starých pověstí českých. Výstava je dále doplněna zábavnými a vzdělávacími prvkami a hrami. Ve zbylém čase mohly děti navštívit i další výstavní sály našeho největšího muzea. Po prohlídce této zajímavé výstavy přišla na řadu návštěva Vánočních trhů na Staroměstském náměstí, kam jsme dorazili v době, kdy se stmívalo a celé slavnostně vyzdobené náměstí včetně velkého vánočního stromu začalo zářit do tmy všemi barvami. Děti zde měly možnost prohlédnout si vánočně vyzdobené centrum Prahy a u stánků si zakoupit něco dobrého na zub nebo nějakou drobnost na památku. Ještě před samotným představením měly děti rozchod v obchodním domě My Stores (bývalé Tesco) na Národní třídě. Po něm jsme se už přemístili do Studia Ypsilon ve Spálené ulici, kde se odehrálo druhé letošní divadelní představení s názvem Drama v kostce II - Mystérium skutečnosti. Drama v kostce se poprvé objevilo na scéně Ypsilonky v roce 2005. O pár let později se rozhodli režisér Jiří Havelka a herci, poučeni reakcemi a ohlasy diváků a odborníků, o druhý pokus. Čtyři lidi, kteří se navzájem neznali, se objeví v kostce tvořené silovými poli. Nevědí proč tam jsou, kdo je tam strčil, nevědí vůbec nic. Postavy jsou následující – detektiv z kriminálky, barmanka, slovenský zpěvák a divadelní režisér. Po seznámení okamžitě začnou přemýšlet, proč se zde ocitli, kdo a za jakým účelem je do tohoto prostoru zavřel. Zdánlivá nelogičnost je později vysvětlena tak, že si uvědomí, že jsou ve skutečnosti herci v divadle. A na pódiu je možné všechno … A všechno je jen hrané. Facky nebolí, člověk po smrti zase vstane a hraje dál. Protagonisté si nakonec uvědomí, že z uzavřeného prostoru se dostanou tak, že sehrají divadlo, vycházející z jejich povolání. Při putování světem divadla jsou herci doprovázeni hlasem shůry, který „učeně“ komentuje vztah herců a diváků, jeviště a hlediště a charakterizuje řečí odbornou jednotlivé fenomény divadelního světa.

Klub mladých diváků nezahálel ani v zimě. Jeho třetí letošní akce se uskutečnila 23. února. Jako obvykle byla návštěva Prahy spojena s další akcí. Tentokrát to byla návštěva Národního technického muzea, které bylo otevřeno po několikaleté rekonstrukci. V budově muzea je zpřístupněno pět stálých expozic. Je to především expozice týkající se dopravy. Zde je shrnut historický vývoj automobilů, motocyklů, bicyklů nebo letadel. Vystavené exponáty pochází především z území našeho státu. Jsou zde ale také k vidění vozidla zahraniční výroby. Návštěvníka asi nejvíce zaujmou první český automobil Präsident, letadlo, na kterém podnikl Jan Kašpar roku 1911 první vzdušný let v Čechách a nebo letadlo z letecké bitvy o Anglii z druhé světové války. Obsáhlá je také kolekce železničních vozidel. Mezi další zajímavé expozice patří astronomický sál s astronomickými přístroji, které používal v 16. století dánský astronom Tycho de Brahe, oddělení týkající se vývoje fotografií s jednou z nejstarších daguerrotypií (fotografií) na světě a také výstavní sály dotýkající se architektury a tiskařství. Po této zajímavé návštěvě Národního technického muzea následoval rozchod v Obchodním centru Palladium na Náměstí Republiky a poté přišlo na řadu vlastní divadelní představení. Tentokrát šlo o muzikál Noc na Karlštejně v Hudebním divadle Karlín. Tuto hru napsal Jaroslav Vrchlický roku 1883 ve věku 29 let. Hra byla poprvé uvedena o rok později v roce 1884 v Královském národním divadle v Praze a od té doby se udržela na repertoáru českých divadel bez větších přestávek. Začátkem 70. let minulého století natočil na základě Vrchlického hry stejnojmenný film režisér Zdeněk Podskalský, který ke spolupráci na filmu přizval tehdy začínající umělce skladatele Karla Svobodu a textaře Ladislava Štaidla. Vznikl tak film, který je možné označit bez přehánění za „kultovní“. Hudební divadlo Karlín uvedlo své muzikálové zpracování této hry poprvé roku 2004 a pro velký úspěch se hraje dodnes. Příběh se odehrává ve 14. století v době Karla IV. na Karlštejně, který nesmí na základě králova zákazu navštívit žádná žena. Tento zákaz platí i pro královu manželku Elišku Pomořanskou. Ta se však rozhodne navštívit Karlštejn v přestrojení za muže. Stejný záměr má také mladá dívka Alenka, která se vsadila se svým otcem, že na hrad nepozorovaně pronikne. Hledání těchto dvou žen je podnětem ke vzniku různých humorných situací. Příběh sice končí jejich odhalením, král si ale také uvědomí nesmyslnost svého zákazu a umožní ženám vstup na hrad Karlštejn. Mezi účinkujícími bylo také mnoho známých tváří z filmu a z televize jako např. Petr Štěpánek, Kateřina Brožová, Václav Vydra, Radek Brzobohatý, Roman Vojtek nebo Bohuš Matuš.

Čtvrté letošní představení, které se uskutečnilo 10. května, mělo stejně jako minulý rok slavnostní ráz, protože jsme opět navštívili Národní divadlo. Teplé úterní odpoledne před představením jsme si zpestřili výlet parníkem Odra po Vltavě. A po rozchodu v obchodním My (bývalé Tesco na Národní třídě) následovalo divadelní představení Naši furianti v Národním divadle. Autor tohoto dramatu Ladislav Stroupežnický zasadil jeho děj do jihočeské vesnice Honice, kde vybírají nového ponocného. Kandidáti jsou dva, vysloužilý voják Bláha a krejčí Fiala. Rozhodnout musí místní radní, mezi nimiž mají hlavní slovo starosta Dubský a první radní Bušek. Dubský i Bušek jsou furianti, vždy musí prosadit svou vůli a vždy musí mít pravdu a poslední slovo. Syn Dubského, Václav, se chce navíc oženit s dcerou Buška, Verunkou. Oba otcové se však přou o věno a nejsou sňatku zcela nakloněni. Spor o místo ponocného se vyhrotí po nalezení dopisu, v němž jeho autor vyhrožuje vypálením vesnice, pokud nebude ponocným zvolen Bláha. Z autorství dopisu je obviněn Bláha a na následném zasedání rady je proto ponocným zvolen krejčí Fiala. Záhy však dojde k odhalení skutečného autora dopisu. Napsala ho Kristýna Fialová, dcera Fialy, který ji k tomu přinutil, aby tak zdiskreditoval Bláhu. Po tomto odhalení se ponocným stává pochopitelně Bláha. Na závěr hry se také usmíří Dubský s Bláhou a svatbě jejich potomků už nestojí nic v cestě. Stejně jako minulý rok jsme poslední akci letošního Klubu mladých diváků pojali slavnostně. Téměř všechny dětí byly společensky oblečeny, většina chlapců měla oblek s kravatou. Někteří chlapci si také vybrali dívku, které se po celou dobu věnovali. Po návratu jsme hlasovali, která dívka byla skutečná lady, a který chlapec byl opravdový gentleman. Mezi dívkami zvítězila jednoznačně Tereza Červeňáková z 8. třídy a mezi chlapci nejvíce zaujal Václav Brabec z 9. třídy. V párech se nejvíce líbila dvojice Tereza Červeňáková a Petr Málek z 8. třídy, která o pár bodů předstihla Adélu Hájkovou s Pavlem Duškem z 9. třídy. Další kategorie měla název „Divadelní znalec“. Ten, kdo se do ní přihlásil, dostal malý divadelní testík s otázkami na čtyři letošní představení. Nejlepší znalosti prokázaly dívky ze 7. třídy Kateřina Boušková a Jana Rumlerová. Tento test si sami můžete vyzkoušet pod tímto textem. Speciální kategorií byla soutěž nazvaná „Divadelní novinář“. V této kategorii si dvojice nebo jednotlivci vytvořili pět otázek o Národním divadle a během přestávky měli za úkol oslovit návštěvníky představení a položit jim předem připravené otázky, zaznamenat jejich odpovědi a poté je poprosit o zhodnocení jejich výkonu. V této kategorii vyhráli všichni, a to nejen proto, že všichni dostali od návštěvníků divadla jedničku, ale hlavně proto, že prokázali velký kus odvahy. Poslední akce KMD se stejně jako celý letošní ročník velice vydařila.