Obsah

KMD 2017/2018

Činnost Klubu mladých diváků se ve školním roce 2017/2018 rozběhla velice brzy. Již 12. září byla na programu první návštěva divadla. A hned při první návštěvě Prahy jsme měli možnost navštívit Národní divadlo. Ještě předtím jsme absolvovali projížďku parníkem po Vltavě, při které jsme si mohli prohlédnout mnoho pražských zajímavostí na obou březích řeky. Následovala chvilka oddechu při rozchodu v Nákupním centru My Národní a Obchodním centru Quadrio a potom jsme již zamířili do našeho nejvýznamnějšího divadla. Na programu jsme měli slavné drama Manon Lescaut. Drama Manon Lescaut napsal český spisovatel a básník Vítězslav Nezval podle románu Abbé Prévosta. Hlavními hrdiny jsou Manon Lescaut a rytíř des Grieux. Hra začíná na nádvoří zájezdní hospody v Amiensu. Studenti odjíždí na prázdniny a jen Tiberge a rytíř des Grieux zůstávají. Jsou rozhodnuti vstoupit do semináře. Des Grieux však potkává krásnou Manon, kterou rodiče poslali do kláštera, a stává se jejím milencem. Rozhodují se utéct spolu do Paříže. Když se des Grieux na chvíli vzdálí, seznamuje se Manon s panem Duvalem, který jí propůjčí nádherný náhrdelník. Des Grieux se vrací a odjíždí s Manon do Paříže. V Paříži se Manon stále stýká s panem Duvalem. Po rozhovoru des Griuexe s přítelem Tibergem rytíř opouští Manon a vstupuje do semináře. Manon na svého milence čeká před kostelem a opět ho svede. Chtějí se pomstít panu Duvalovi a společně ho navštíví. Des Griuex se vydává za Manonina bratra. Přichází však Tiberge a Duval se dozvídá, že mladý muž u večeře není bratr, ale milenec krásné Manon. Mladý pár Duvalův byt opouští a upadá tak v nemilost pana Duvala. Milenci žijí v bytě na pařížském venkově. Tiberge přesvědčuje des Grieuxe, aby pozval Duvalova syna na večeři a zbavil se tak nenávisti pana Duvala. Duvalův syn se ukáže, avšak nepovečeří. Manon bere s sebou do opery, plán vzápětí mění a odveze ji k sobě do bytu. Manon pošle za des Griuexem milenku Duvalova syna. Po svém milenci požaduje pouze věrnost srdce. Tiberge mezitím vyznává lásku des Griuexovi. Celou dobu se bál, že Manon mu des Grieuxe odloudí. Proto se snažil milence odloučit. Aby Tiberge napravil svou chybu, vyláká Duvala mladšího z bytu a des Grieux se tam vydá za Manon. Podplacení sluhové zbijí a zadrží Duvala mladšího, o čemž se dozví Duval starší a zajme Manon a jejího milence. Při zatýkání je však Manon postřelena a na následky zranění umírá. V samotném závěru však umírá i rytíř des Grieux, který se probodne mečem. U příležitosti návštěvy našeho nejznámějšího a nejprestižnějšího divadla jsme připravili soutěž o nejlepší pár. Chlapec si mohl vybrat dívku (a nebo také naopak), se kterou strávil odpoledne a večer a věnoval se jí. Všichni členové KMD a přítomní učitelé pak hlasovali, který pár se jim svým oblečením a chováním nejvíce líbil. Nakonec nás nejvíce zaujaly tyto tři páry: Veronika Šilbochová a Šimon Fiala, Veronika Vargová a Vítek Hromas a Ondřej Blažek a Jana Jeništová.

Sotva jsme se ve škole rozkoukali a Klub mladých diváků měl za sebou již dvě představení. Podruhé jsme vyrazili do Prahy za kulturou 12. října. Jako obvykle jsme návštěvu divadla spojili se zajímavou exkurzí. Tentokrát jsme byli v Botanické zahradě v Troji a z jejích expozic jsme si prohlédli tropický skleník Fata Morgana. Po krátké odpočinkové přestávce v nákupním centru Palladium jsme zamířili do nedalekého Divadla Broadway, ve kterém se hrají hlavně muzikály. Také my jsme viděli muzikál Tři mušketýři. Autorem knižní předlohy slavného příběhu je francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší. Příběh se odehrává v 17. století během třicetileté války za krále Karla XIII., který dával před vládou přednost světským radovánkám, a proto velkou moc získal kardinál Richelieu. Hlavními hrdiny jsou však mušketýři Porthos, Athos, Aramis a d'Artagnan. Richelieu nemá rád královu manželku a chce ji znemožnit. Podaří se mu pomocí jeho špehů a donašečů zjistit, že královna má milence a dokonce mu věnovala náhrdelník, který dostala od krále. Zápletka příběhu se začíná odehrávat, když francouzská královna je požádána, aby si na ples vzala tento náhrdelník. Ona ho však již dala svému milenci lordu Buckinghamovi z Anglie. Mušketýři jsou proto požádáni, aby šperk do začátku plesu z Anglie přivezli a zachránili tak čest francouzské královny. V tom jim chce zabránit kardinál Richelieu a jeho pomocníci milady de Winter a hrabě Rochefort. Cíle se nakonec podaří dosáhnout a šperk se ještě před plesem vrátí na krk francouzské královny Anny Rakouské. Zaplatí však za to životem d´Artagnanova milenka Constance Bonacieuxová. Zemře také královnin milenec lord Buckingham a za své intriky zaplatí rovněž zrádná milady de Winter.

Třetí návštěva divadla v rámci KMD proběhla v pondělí 12. února. Prvním naším zastavením byla islámská mešita na Černém mostě. Zde jsme měli možnost se blíže seznámit s prostředním islámské modlitebny, dozvědět se nové informace o tomto náboženství a v rozhovoru s muslimy zjistit zajímavosti o jejich životě. Poté následoval rozchod v nákupním centru Palladium. Odtud jsme se vydali do Divadla v Dlouhé, kde jsme zhlédli komedii Mnoho povyku pro nic od Williama Shakespeara. Mnoho povyku pro nic je jedna z vrcholných Shakespearových komedií, která stále láká divadelníky i diváky. Mnohokrát předtím zpracovaný příběh o dívce, kterou její nápadník pro zlou pomluvu zavrhne, rozšířil dramatik o svébytné pásmo ironických milenců Benedika a Beatricie a absurdně groteskní pásmo přiblblých strážníků, díky nimž paradoxně příběh dospěje k šťastnému rozuzlení. Rozličné podoby lásky, otázky zdání a skutečnosti, falešné či pravé identity, pomluva, která může vést ke zničení jednoho člověka a jiná zase ke štěstí druhého, to jsou hlavní témata této nadčasové hry. Nejvíce se však zapsala do srdcí diváků milostným zápolením dvojice Benedika a Beatricie, kteří svým odmítavým namlouváním, inteligencí, vtipem a citovou bohatostí převyšují své slavné předchůdce Kateřinu a Petruccia ze Zkrocení zlé ženy a mohou se v ní poznat i mnozí dnešní mladí „singles“… Děj se odehrává v městě Messina na Sicílii. Messinský vládce Leonato má dceru Heru, kterou si chce vzít Claudio z Florencie. Ale Don Juan (nevlastní bratr aragonského prince Dona Pedra) spolu se svým sloužícím Boraciem nastraží na Claudia a Heru lest. Řeknou Claudiovi, že je mu budoucí žena s Boraciem nevěrná. Claudio nevěří, tak se za ni Boraciova přítelkyně Markéta přestrojí a před jejich zraky s Boraciem flirtuje. Claudio se naštve a v den svatby Heru přímo před oltářem a přede všemi zahanbí. Leonato se ji rozhodne očistit tak, že rozhlásí, že zemřela. Claudio se však nakonec dozví o intrice Dona Juana a uzná svou chybu. Souhlasí, že se ožení s Heřinou sestřenicí (ne s Beatrice). Během svatby je ona sestřenice ke Claudiově radosti i překvapení odmaskována jako Hera. Vedlejší dějová linka se týká Heřiny sestřenice Beatrice, která je jízlivá, hádavá, samostatná a odmítavá. Odjakživa se hádá a špičkuje s Claudiovým přítelem Benedettem. Ostatní se je spolu pokoušejí sblížit známým způsobem – před jedním mluví o tajné lásce toho druhého. Beatricie s Benedettem se do sebe skutečně zamilují, ale když zjistí, že to na ně ostatní nahráli, zase se začnou hádat. A nakonec se – z trucu – vezmou.

Poslední akce KMD ve školním roce 2017-2018 proběhla až v květnu. Původně jsme měli v plánu před divadelním představením návštěvu Planetária v Praze-Holešovicích, z níž však nakonec z organizačních důvodů sešlo. Po rozchodu v nákupním centru Palladium nás již čekalo letošní poslední představení Evžen Oněgin v Divadle ABC. Autorem literární předlohy byl známý ruský romantický spisovatel a básník Alexandr Sergejevič Puškin. Titulní postava Evžen Oněgin je mladý floutek z vyšší společnosti, který tráví dny dílem v nečinnosti, dílem návštěvami různých plesů a večírků plných konvencí a přetvářky. Později opouští rušný společenský život velkoměsta, který ho již stejně nudil, a stěhuje se na venkovské sídlo, které zdědil po svém strýci. Jedinou společností je mu zde básník Lenský. Ten ho seznámí s rodinou Larinů, chce mu totiž představit svou milou nastávající, Olgu. U nich potká Oněgin Taťánu, která se do něj osudově zamiluje. Taťána mu napíše dopis, kde se vyznává ze své lásky. Oněgin neodpovídá. Později se potkají a Oněgin Taťáně vysvětluje, že ji nechce, protože ví, že časem by jeho láska opadla a manželství by nebylo šťastné. Později je Lenským pozván k Larinovým na oslavu Taťánina svátku. Z večírku je ale otrávený, a tak se rozhodne vyjádřit svůj vzdor nešťastným způsobem – celý večer tančí s Olgou. Rozhněvaný Lenský vyzve Oněgina na souboj. V souboji je Lenský zabit. Po této nešťastné smrti bývalého přítele Oněgin uniká a putuje po Rusku. Po letech zamíří zpět do Petrohradu, kde potká Taťánu, nyní již manželku významného šlechtice. Stala se z ní však chladná zklamaná žena. Nyní se dvoří Oněgin jí. Napíše jí několik dopisů. Ty však zůstanou bez odpovědi. Nakonec vyznává lásku, ale Taťána, ačkoli jej dosud miluje, odmítá jeho city. Je vdaná za jiného a tomu chce zůstat věrná.