Obsah

Projekt 100 let republiky

Typ: ostatní
100 let republikyV září a v říjnu proběhl na 2. stupni projekt ke 100. výročí vzniku ČSR.

V roce 2018 uplynulo 100 let od vzniku Československé republiky.  Tuto významnou událost našich dějin jsme si připomínali také na naší škole. V průběhu září a října si žáci 2. stupně v některých předmětech připomínali různé události a významné osobnosti z československých dějin 20. století. V hodinách výchovy k občanství vytvářeli prezentace o známých osobnostech kultury, politiky, vědy a sportu (Emil Zátopek, Jan Palach, Bohuslav Martinů, Miloš Forman, …), poté k nim ve výtvarné výchově vytvořili plakáty a výsledky své práce nakonec prezentovali  ve svých třídách spolužákům. V hudební výchově se učili celou československou hymnu nebo píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka. Více aktivit bylo začleněno do hodin slohu v hodinách českého jazyka. Žáci 9. třídy měli za úkol popovídat si doma se svými rodiči nebo prarodiči o době, kdy oni byli v jejich věku a pak o tom napsat slohový úkol v podobě vypravování (ukázky prací zde).  Příběh pak doplnili o výtvarce ilustrací. Sedmáci se učili ve slohu životopis a následně psali životopis československých prezidentů, jichž portréty pak vytvořili  ve výtvarné výchově.   V 6. a 8. třídě zase vznikal popis a ilustrace československých bankovek  z různých období. V dějepisu se mohli žáci dobrovolně zapojit do soutěže ve znalostech československých dějin.  Nejlepší tři z každé třídy v této soutěži se pak koncem října utkali ve velkém finále, které bylo vyvrcholením našeho projektu k 100. výročí vzniku republiky.  V tomto finále soupeřily tři týmy složené vždy po jednom žáku z 6., 7., 8. a 9. třídy. Nejvíce bodů získalo družstvo složené z Jana Horáčka (9. třída), Matěje Rulfa (8. třída), Valérie Svobodové (7. třída) a Hany Hospergrové  (6. třída). Odměnou za jejich snahu jim byly zajímavé věcné ceny. Za podporu v našem snažení děkujeme Unii  rodičů při ZŠ Trhový Štěpánov, Městskému úřadu Trhový Štěpánov a Hotelu Rabbit Trhový Štěpánov. Fotografie z projektu jsou zde.


Příloha

Vytvořeno: 26. 10. 2018
Poslední aktualizace: 27. 10. 2018 09:21
Autor: