Rok 2019/2020

18. října 2019 - Národní divadlo + představení Sen čarovné noci

V polovině října byla zahájena činnost Klubu mladých diváků  ve školním roce 2019/2020. A hned na úvod jsme měli možnost navštívit představení Sen čarovné noci v Národním divadle. Jako obvykle jsme zájezd do Prahy spojili s návštěvou dalšího zajímavého místa. Tentokrát to bylo Letiště Václava Havla v Ruzyni. V rámci této exkurze jsme měli unikátní příležitost poznat místa, kam se běžní cestující nikdy nepodívají. Poznali jsme provoz letiště, shon na odbavovacích plochách, seznámili jsme se s nejmodernější hasičskou stanicí v České republice a dostali jsme se do těsné blízkosti letadel. Z několika desítek metrů jsme mohli sledovat přistání a starty letadel i jejich odbavování. Hlavním bodem programu však byla návštěva Národního divadla, kde jsme zhlédli představení Sen čarovné noci. Jeho předlohou je drama Sen noci svatojánské od Williama Shakespearea. Děj představení se točí kolem tří zamilovaných dvojic. Hermie miluje Lysandra, ale má si vzít Demetria, kterého zase naopak miluje a pronásleduje Helena.  Do všeho se  zapletou pohádkové postavy Oberon a Titanie, kteří se přou o malého synka. Již dost chaotický děj zamotá Oberonův pomocník skřítek Puk, který pomocí kouzelného květu vyvolává v lidech lásku. Třetím párem, který  však zůstává v pozadí, je Theseus a Hippolita. Shakespeare by byl asi trochu překvapený, jakým způsobem se dá jeho komedie sehrát. Je to totiž moderní hra se vším všudy.

22. listopadu 2019 - Studio DVA + představení Saxana

Podruhé se vydali členové Klubu mladých diváků za kulturou do našeho hlavního města ve druhé polovině listopadu. Tentokrát jsme vynechali obvyklou doprovodnou akci a pouze jsme se prošli částí historického centra Prahy. Viděli jsme některá známá zajímavá pražská místa a učili jsme se, trochu se  v Praze orientovat. Po rozchodu v nákupním centru Palladium jsme zamířili do menšího, ale sympatického divadla Studio DVA na Václavském náměstí. Představení s názvem Saxana napovídá o jeho obsahu. Jeho autoři se pokusili převést na divadelní jeviště děj známého českého filmu z roku 1971 Dívka na koštěti. A podařilo se jim to na výbornou. Děj je známý určitě každému, kdo film viděl. Komedie plná kouzel o mladé čarodějnici, která dá přednost životu mezi lidmi před výsadami nadpřirozených bytostí. Její cestu za hledáním babského ucha provází řada zdařilých i nepovedených kouzel, ale především poznávání zcela nového citu – lásky. V hlavních rolích zazářili Jan Kraus, Ivana Chýlková, Vendula Příhodová nebo Sabina Remundová. Na závěr také vystoupila Petra Černocká, představitelka filmové Saxany.

6. února 2020 - Divadlo ABC + Tančírna 1918-2018

Při každé akci Klubu mladých diváků se snažíme spojit divadelní představení s návštěvou další z mnoha pražských zajímavostí. Tentokrát to bylo Národní technické muzeum. Během prohlídky stálých expozic  jsme se díky ochotným průvodcům dozvěděli základní informace o vystavených exponátech. Hlavním bodem našeho programu však byla návštěva divadelního představení "Tančírna 1918-2018" v Divadle ABC. Jak už název napovídá, téměř doslova jsme s protagonisty protančili posledními sto lety naší historie. Průvodci nám byli herci a tanečníci, kteří nestárli, ačkoliv se kolem nich řítily dějiny a oni tančili v jejich rytmu. Představení bylo také netradiční hodinou dějepisu. Začínali jsme rozpadem Rakouska-Uherska a končili současností. Divadelní hra Tančírna vznikla téměř před 30 lety v pařížské divadelní společnosti Le Théatre du Campagnol a stala se námětem pro známý film Tančírna režiséra Ettore Scoly.

Datum vložení: 1. 7. 2020 13:17
Datum poslední aktualizace: 9. 7. 2021 13:20